St. Christopher's The Hall School
Independent Preparatory School for Boys and Girls 3-11 in Beckenham

News
House Event Results - Summer 2018 Print E-mail

HOUSE EVENTS – SUMMER TERM 2018

LOWER SCHOOL – SPORTS DAY

Blyton                     Campbell                Hillary                     Johnson

137                             100                       125                             92

1st                                3rd                       2nd                            4th

SWIMMING GALA

1367                              495                     715                          460

1st                                 3rd                         2nd                          4th

PREP SCHOOL – SPORTS DAY

591                              345                        369                         746

2nd                               4th                          3rd                           1st

HOUSE CRICKET

616                                644                       520                        661

3rd                                    2nd                       4th                             1st

PREP SCHOOL HOUSE ROUNDERS 2018

1st                 Blyton                     30 points

2nd                Johnson                  18 points

3rd                Hillary                     14 points

4th                Campbell                8 points

 
Sporting Colours - Summer 2018 Print E-mail

     

                           

SUMMER TERM COLOURS

 

Congratulations to the following children who have been awarded colours in various sports - 

 

ROUNDERS

Full Colours

Zoe Dreaneen

Beth Egan     

Florence Merrick                        

Lucy Rogers                                                

Lucy Porritt                                       

Charlotte White                                       

Charlotte Cook                                                                                   

Summere-Rose Smith   

India Sparkes             

Angelina Li                                                     

Half Colours           

Poppy Wormald

Stephanie Dunlop

Rachel Collins   

ATHLETICS         

Full Colours           

Lucy Rogers

Zoe Dreaneen

Florence Merrick

Summere-Rose Smith

India Sparkes

Angelina Li

Half Colours           

Zara Scott-Chaudhury

Poppy Wormald

Stephanie Dunlop

SWIMMING           

Full Colours           

India Sparkes

Harry McCandless

Isaac McConnell

Sebastian Williams

Oliver Ryland

Half Colours           

Lucy Rogers

Charlotte Cook

Zoe Dreaneen

Poppy Wormald

Amelia Barrow

Elliot Sherwood

NETBALL               

Half Colours

Poppy Wormald

HOCKEY                

Half Colours

Poppy Wormald

CRICKET     

Full Colours 

Edward Castle

Alex Donnelly

Finlay Butler

Isaac McConnell

Oliver Ryland

Jesse Derry

Roman Coates

                             

Half Colours 

Hugo Byford

Joel Gordon

William Oakeley

Harry McCandless

 

 
SCA - Message from the Treasurer for Parents Print E-mail

Dear Parents, 

I hope everybody has a wonderful time over the summer holidays and gets some well-deserved downtime.  

If you are planning to buy labels during the holidays, there is the opportunity to support the SCA at the same time. The SCA has registered with the below vendors offering a 15%-20% cash back/fundraising on purchases:   

If the company you use is not on the list above, please let me know and I will investigate if there is potential for it to be added.    If there are any questions, please feel free to contact me on This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Enjoy the summer sunshine!

Many Thanks

Janick Jenkins 

(SCA Treasurer)

 
Prep School Prize List - Summer 2018 Print E-mail
6H ATTAINMENT Isaac McConnell
  EFFORT Harry McCandless
  COURTESY Lucy Porritt
6R ATTAINMENT Charlotte White
  EFFORT Alexander Oakeley
  COURTESY Isabella O’Sullivan
5I ATTAINMENT Hugo Maxwell
  EFFORT Robyn Curtis
  COURTEST Isobella Ellis
5W ATTAINMENT Laura Sullivan
  EFFORT Chloe Masson
  COURTESY Samuel Lawson
4A ATTAINMENT Nathaniel Sawyer
  EFFORT Jessica Shiu
  COURTESY Sophia Falero
4B ATTAINMENT Aimee Buchanan
  EFFORT Freya McCandless
  COURTESY Mila Dreaneen
3JP ATTAINMENT Martha O’Grady
  EFFORT Simran Hansra
  COURTESY/PROGRESS Eva Dunlop
30 ATTAINMENT Ollie Rollinson
  EFFORT Hannah Griffin
  COURTESY Anya Coutinho
2A ATTAINMENT Edward Watson
  EFFORT/PROGRESS Keenan Hanson Amissah
  COURTESY Lois Callard
2B ATTAINMENT Bryony Coulson
  EFFORT/PROGRESS Sam Porritt
  COURTESY Ava-Grace Henriques
     
  ACHIEVEMENT  
MATHS PREP SCHOOL Finlay Butler
  LOWER SCHOOL Charlotte Sullivan/ Tom Grainger
ENGLISH PREP SCHOOL India Sparkes
  LOWER SCHOOL Amber McCord/Chloe Shiu
SCIENCE PREP SCHOOL Rachael Collins
  LOWER SCHOOL Mollie Bolter/Daniel Edwards
COMPUTING PREP. SCHOOL William Oakeley
  LOWER SCHOOL Mollie Bolter
FRENCH PREP SCHOOL Edward Castle
  LOWER SCHOOL Poppy Traynier
ART PREP SCHOOL Amelia Barrow
  LOWER SCHOOL Thomas Curtis
MUSIC PREP SCHOOL Isaac McConnell
  LOWER SCHOOL Charlotte Sullivan
  CHOIR Zoe Dreaneen
  ORCHESTRA Charlotte Cook
DRAMA PREP SCHOOL Charlotte Cook
  LOWER SCHOOL Marianne Tollfree-Clapton
  PERFORMANCE Isaac McConnell
GIRLS GAMES LOWER SCHOOL Poppy Traynier
  P.E. Florence Merrick
  NETBALL Summere Rose Smith
  ROUNDERS Beth Egan / Zoe Dreaneen
  ATHLETICS Lucy Rogers
  SWIMMING India Sparkes
BOYS GAMES LOWER SCHOOL Sam Graney
  P.E. Alexander Donnelly/Oliver Ryland
  RUGBY Harry McCandless
  FOOTBALL Jesse Derry
  CRICKET Edward Castle
  ATHLETICS Joel Gordon
CITIZENSHIP   Summere Rose Smith
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 2 of 246