St. Christopher's The Hall School
Independent Preparatory School for Boys and Girls 3-11 in Beckenham

News
Biathlon Success Print E-mail

CONGRATULATIONS......

to the Biathlon team who took part in the Alleyn’s National qualifier.

Nathaniel came 1st in the U10 Boys.

Izzy Traynier came 2nd in the U11 Girls.

Anais Gauthier came 3rd in the U11 Girls

Jessica Shiu came 3rd in the U10 Girls

The U11 Girls’ team of Laura (Sullivan), Izzy and Anais came 2nd overall.

We wait to hear who will be heading to the Nationals!!

 
School Council - Pupil Voice Print E-mail

Congratulations to the following children who have been elected to serve on the School Council, otherwise known as Pupil Voice, under the dedicated guidance of Mr Iles.

 

School Council 2018/2019

6H     Max Morgan                  Hannah Chamadia 

6R     Lucia Hedges                Samuel Lawson

5I       William Musgrave         Hesper Holden

5W    Luka Patel                      Aimee Buchanan

4A     Toby Richards               Florence Holman

4B     Coralie Pavey                Felix Ellis

3JP   Sam Graney                  Poppy Traynier

3B     Karmei Cheng               Eddie Watson

2O   Sebastian Austin           Melody Lindsey

2W    Henry Baxter                 Otis McMordie

1D     Lottie Klempster            Rafi McCord

1J      Cormac McCarthy         William Ioseliani

 
Netball Result - Versatility Tournament Print E-mail

Well done the the Year 6 team who took part in the Streatham and Clapham versatility tournament. The team came 4th out of 9 schools!

Robyn Curtis (Captain), Lucia Graney (player of the tournament), Anaïs Gauthier, Chloé Masson, Isabelle Traynier, Chantoya Johnson, Belles Ellis  and Laura Sulllivan.
IMG_1150.JPG
 
Positions of Responsibility - Michaelmas 2018 Print E-mail

Congratulations to the Year 6 children on the following appointments.

 

Year 6 Positions of Responsibility

Head Boy               Hugo Maxwell

Head Girl               Anais Gauthier

House Captains     Girls Games          Boys Games

BLYTON                Laura Sullivan         Isabelle Traynier     Adam Woods

CAMPBELL            Lucia Graney          Isabella Ellis            Oliver Styles          

HILLARY                Sreya Vegasana      Nell Bruin                Oliver Bennett         

JOHNSON              Laurence Pope        Emma Myatt           Cassius Haye

Sports Captains

Rugby                    Oliver Styles

Netball                   Robyn Curtis

Football                 Max Morgan

Rounders               Isabella Ellis

Cricket                   Adam Woods          Chloe Masson

Athletics                Laura Sullivan

Swimming             Isabelle Traynier

Charity                   Samuel Lawson                                    Oliver Newell

Librarians              Prep School                                         Lower School

 

                              Luke Curtis                                           Hannah Chamadia

                              Suhayb Choudhury                                Robyn Curtis

Lower School Monitors

 

Early Years  Lexi White                         Max Morgan            Alice Sharp             Daniel Bower

Reception    Alex Nyeko-Olam              Lucia Hedges          Kieran Gosrani

Year 1          Luca Pavey                       Abigail Haddow       Alex Spragg

Year 2          Zeth Wanstall                    Chantoya Johnson  Riley Burnikell

 

Music/Drama         Chloe Masson

 

Music/Drama Deputies    Hugo Maxwell        

 

 

School Council      to be confirmed

 

 

 

JTA Coordinators            Edward Thomas (Year 5)

                                        Ruby Barrow       (Year 5)

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 9 of 255